Results

Archive Result

Mountain Ash

12th October 2019

1st Place
Simon Halliwell
71+67 = 138
2nd Place
Ben Pullen
74+66 = 140
3rd Place
James Owen
73+67 = 140
Day Prizes
1st Round
Nick Marner
66
2nd Round
Mark Timperley
67
Best Gross
1st Round
Nick Marner
69
2nd Round
Ben Pullen
68

President's Invitation

21st September 2019

1st Place
L Blainey & G Pendleton
47
2nd Place
G Cavallino & S Eyre
45 cpo
3rd Place
S Taylor & M Green
45 cpo
4th Place
K Barnes & B McLoughlin
44 cpo
Nearest Pin
2nd
James Owen
5th
Lee Melia
10th
Ben Pullen
15th
Graham Pendleton

Ryder Cup

14th September 2019

1st Place
N Edwards & D George
57
2nd Place
T Williams & J Owen
51
3rd Place
L Melia & P Barnes

Seniors Open

11th September 2019

1st Place
M Wilson & Hall (Blackley)
43
2nd Place
J Barratt (Westwood) & D Horne (Leek)
42
3rd Place
B Thornton & R Thornton (SGC)
41 cpo
Visitors:
A Boudin & D Affleck (Harwood)
41
140+
T Higham & P Byrne (SGC)
41
Nearest the Pin:
2nd
P Gibbon (Driffield)
5th
Robin Greenwood (Harwood)
10th
Bill Thornton (SGC)
15th
J Wozniak

Open 4 Man Team

24th August 2019

1st Place
G Cavallino Team (SGC)
99
D Jagger, N Marner, S Potts
2nd Place
L Blainey Team (SGC)
96
A Squires, J Fancy, N Kerin
3rd Place
P Barlow Team (Swinton Park/Worsley)
95
P Buckley, T Bates, B Whelan
4th Place
K McKenzie Team (Fulneck)
94
D Connaleigh, T Walker, A Nicholls
5th Place
A Iqual Team (Wike Ridge/Kingswood)
94
Z Iqual, M Hanif, G Hussain
Nearest Pins
2nd
P Buckley (Swinton Park)
5th
J Keen (Ulverston)
10th
Mike Taylor (Brookdale)
15th
Gareth McMahon (Meltham)

ODGS 4 Man Team

17th August 2019

1st Place
A Dunster, A Entwistle, K Bradbury & P Ramsker (SGC)
105
2nd Place
D Ashford, D Whaley, P Rowbotham & A Rowbotham (Werneth)
100
3rd Place
T Knebel, D Pullen, S Pullen & D Jagger
98
Nearest Pins
2nd
A Squires (SGC)
5th
A Squires (SGC)
10th
B Walker (Brookdale)
15th
D George (SGC)

Jubilee Trophy

11th August 2019

1st Place
P Baddeley
41
2nd Place
M Warhurst
40
3rd Place
S Pullen
39

Club Championship

3rd August 2019

1st Place
Alan Squires
74+70 - 144
2nd Place
Mark Orme
74+72 = 146
3rd Place
Michael Farrimond
72+74 = 146

Club Championship - Subsidiary

3rd August 2019

1st Place
Tom Williams
85-20 = 65
2nd Place
S P Cummings
79-13 = 66
3rd Place
Charlie Walker
76-9 = 67

Mr Captain's Major

25th July 2019

1st Place
Pamela Tomlinson
77+69 = 146
2nd Place
Tracey Rowbotham
73+73 = 146
CPO
Ann Head
73+73 = 146
1st Day Prize
Liz Hinchliffe
70
2nd Day Prize
Pauline Richardson
72

Captains Prize

20th July 2019

1st Place
Lee Tilley
63+70 = 133
2nd Place
Stuart Chamberlain
66+71 = 138
3rd Place
Steve Asquith
72+66 = 138

Lady Captain's Invitation

11th July 2019

1st Place
M Parfitt/T Rowbotham (SGC)/Lynn Kershaw (O/M)/E Halstead (C&R)
90
Runners up
D Cockburn/L Hinchliffe (SGC)/Chris Peirson/S Taylor (Sale)
87

Major - Vice Captain's

29th June 2019

1st Place
Nigel Rhodes
71+66 = 137
2nd Place
Matthew Plummer
71+67 = 138
3rd Place
Mark Orme
68+70 = 138

Major - Lady Captain's

13th June 2019

Winner
Maxine Parfitt
77+76 = 153 (CPO)
Runner up
Sheila Cooper
75+78 = 153
1st Day Prize
Ann Head
76
2nd Day Prize
Fiona Hesten
75

Captains Invitation

8th June 2019

1st Place
B Simpson/B Lewis
42
2nd Place
S Mooney/J Sheridan
41
3rd Place
B Pullen/M Collinge
40
4th Place
N Kerin/M Riley
39

Seniors Open

5th June 2019

1st Place
D Houghton/R Hirst (Whittaker)
49
2nd Place
C Davidson/J Ridley (Saddleworth)
47
3rd Place
G Hobbs/D Baker (Saddleworth)
46

Cyril Taylor Trophy

2nd June 2019

1st Place
B Lees/A McNamara
64.6
2nd Place
M Farrimond/B Simpson
65.0
3rd Place
M Abbott/S Goodwin
65.0

Committee Cup

19th May 2019

1st Place
Mike Norbury
71+66 = 137
2nd Place
Gary Simpson
70+67 = 137
3rd Place
Adam Pritchard
75+64 = 139

Gents Open 4BBB Stableford

4th May 2019

1st Place
A Iqbal/G Hussain (Wike Ridge Leeds)
2nd Place
L Blainey/J Fancy
3rd Place
R Barnes (Pontefract) / S Knowles (South Leeds)
4th Place
A Pritchard/J Fahey (SGC)
5th Place
G Johnson/J Hough (South Leeds)

Ladies Spring Open

2nd May 2019

1st Place
D Cockburn/T Ainsworth/S Oldham (SGC & Sale)
71
Runners up
L Kershaw/J Thorpe/C Peirson (Oldham)
66

Chronicle Cup Qualifier

20th April 2019

1st Place
Michael Keaney
67
2nd Place
Howard Johnson
68
3rd Place
Gary Chadderton
69

Lady Captain's Drive In

30th March 2019

1st Place
P Taylor/A Fitton
27
2nd Place
J Nicholson/L Kenworthy
26
3rd Place
S Booth/J Dervan
26

Captain's Drive In

30th March 2019

1st Place
D Pullen/B Pullen
47
2nd Place
T Williams/S Muller
45
3rd Place
K J Barnes/M Shore
44
Next Event
Sat26October

Captain’s Charity Day

Event Calendar
October 2019
  • Su
  • Mo
  • Tu
  • We
  • Th
  • Fr
  • Sa
  •  
  •  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  •  
  •  

the Club

the Course

Functions